فرمانداری سرخه
ENGLISH
جلوگيري از ريزگرد با تثبيت شن هاي روان در سرخه/كاشت تاغ در 5 هزارهكتار بيابان سرخه در آينده 1396/01/29
شهرستان سرخه
جلوگيري از ريزگرد با تثبيت شن هاي روان در سرخه/كاشت تاغ در 5 هزارهكتار بيابان سرخه در آينده
به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان سرخه: علي محمد مويدي زاده فرماندار شهرستان سرخه با اشاره به اينكه تا‌كنون پروژه هاي بسيار‌مطلوبي در زمينه مديريت مناطق بياباني در اين شهرستان صورت گرفته است گفت: تثبيت شن هاي روان يكي از راههاي جلوگيري از ايجاد ريز‌گردهاست.
مويدي زاده با بيان اين نكته كه شن هاي روان به زيرساخت ها از نظير ريل ها،قنات ها،زمين هاي كشاورزي آسيب خواهد رساند بر گسترش و همچنين توسعه‌ پروژه هاي منابع طبيعي در اين شهرستان تاكيد كرد.
فرماندار شهرستان سرخه افزود درختان تاغ به دليل مقاومت بسيار بالا در برابر باد و طوفان هاي شديد و همچنين حرارت بالاي بياباني و عدم نياز به آب،در تثبيت شن هاي روان و جلوگيري از حركت ريزگردها بسيار موثر خواهند بود.
وي همچنين گفت:طرح مديريت مناطق بياباني و تثبيت شن هاي روان شهرستان سرخه در راستاي جلوگيري از ايجاد ريزگردها و همچنين مشكلات زيست محيطي به مساحت 15 هزار هكتار در سال هاي گذشته برنامه ريزي و تدوين شده كه تا كنون 10 هزار هكتار آن به ثمر نشسته است.
مويدي زاده تصريح كرد:تثبيت شن هاي روان و بيابان زدايي علاوه بر اينكه از مشكلات زيست محيطي و ايجاد ريز گردها جلوگيري مي ‌كند در  راستاي ايجاد مناظر طبيعي،پارك هاي جنگلي و منطقه گردشگري جهت جذب  توريست و همچنين سرمايه گذاران اقتصادي بسيار تاثير گذار بوده كه در همين راستا در صورت تامين اعتبارات لازم و برنامه ريزي هاي مدون كاشت نهال تاغ در 5 هزار هكتار باقيمانده نيز طي چند سال آينده انجام خواهد شد
حميد رضا همتي رياست اداره منابع طبيعي و آبخيز داري شهرستان سرخه در اين بازديد ضمن بيان اينكه پروژه هاي ملي و استاني بسيار مطلوبي در سطح شهرستان سرخه به ثمر نشسته است گفت:پروژه كاشت نهال تاغ در 10 هزار هكتار از بيايان هاي صوفي آباد،طرح مديريت هرز آب،طرح كاشت نهال تاغ در روستاي عبدالله آباد،دهكده نمونه آبي اسد آباد نمونه اي از پروژه هاي منابع طبيعي و آبخيزداري در سطح اين شهرستان مي باشد.
همتي در ادامه بيان داشت در سال گذشته پروژه هاي كپه كاري باريجه نيز در 1هزار و 250 هكتار از اراضي شهرستان با هدف اقتصاد مقاومتي،ايجاد اشتغال،ارز آوري و حمايت از بخش كشاورزي كليد خورد كه اكنون شاهد رويش باريجه و به بار نشستن آن مي باشيم.
وي با اشاره به اين مطلب كه مي توان با استفاده از اين گياه و بهره برداري مطلوب از آن به اقتصاد و توليد ملي نيز كمك شاياني كرد، افزود: اهميت اصلي مصرف صنعتي باريجه استفاده از اين گياه معطر در صنايع عطر و ادكلن سازي است كه كشور فرانسه از مشتريان اصلي بازار باريجه ايران است كه با تلاش مسئولان و جذب سرمايه گذار مي توان به صادرات اين محصول به بازارهاي بين المللي انديشيد.
تعداد بازدید: 17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

نشاني: سرخه - بلوار بسيج - فرمانداري شهرستان سرخه - صندوق پستي: 53584-35517 - ايميل : info.sorkheh@ostan-sm.ir - تلفن تماس:33613512 - 023 - دورنگار:33615630 - 023

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری سرخه می‌باشد.
Powered by DorsaPortal